środa, 6 marca 2013

Potrafimy !


   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – każdy Polak wie co to jest. I każdy ma na ten temat jakieś zdanie, a wiadomo, że na ten temat są bardzo podzielone. Ale dzisiaj akurat chciałbym abstrahować od tego kto ma jaką opinię na temat Jurka Owsiaka i jego fundacji.

                Wolałbym skupić się na tym czym jest orkiestra dla ogółu naszego społeczeństwa. W tym roku odbył się już XXII finałowy koncert największej orkiestry na świecie. Największej bo liczy prawie czterdzieści milionów ludzi. No właśnie, no właśnie … czterdzieści milionów ludzi – chyba całkiem sporo. Teoretycznie każdy z nich mógł wziąć udział w wielkiej zbiórce pieniędzy. Jak dowiadujemy się dzisiaj oficjalnie WOŚP uzbierał w tym roku lekko ponad 50 i pół miliona złotych, oczywiście ustalając nowy rekord. Z roku na rok Polacy są coraz hojniejsi i coraz bardziej chcą pomagać innym. To piękne.
Niejednokrotnie można zobaczyć ludzi którzy wrzucają do puszki banknoty, czasem dziesięciozłotowe, czasem dwudziesto ale zdarzają się również „stówy”. Nie ważne czy to na pokaz czy nie, ważne że pieniądze wylądowały w na koncie fundacji.

                Teraz wyobraźmy sobie jednak, że gdy podzielimy cały ten ogrom pieniędzy na każdego obywatela to … wychodzi, że Jan Kowalski wspomógł WOŚP kwotą około 1,30 zł.  Dużo to czy mało ? Kwestia sporna. Ale łatwo wywnioskować , że skoro są ludzie którzy wrzucają do puszki powiedzmy 10 złotych i są ludzie którzy licytują przeróżne rzeczy które oferuje Orkiestra za kilka tysięcy złotych … to muszą być też ludzie, którzy nie pomogli wcale. Nie mam zamiaru tutaj ich biczować bo jak wiadomo nie każdemu się powodzi w naszym kraju. Ale podczas finału na ulicach można spotkać też ludzi, którzy panicznie boją się wolontariuszy i wręcz uciekają przed nimi. Wygląda to często śmiesznie i komicznie gdy takowy delikwent ewakuuje się jak najdalej trzymając w ręce nowego iPhona.

               Nie ważne czy to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy to pomoc sąsiadowi … nie ważne czy to 5 złotych dla chorych dzieci czy to zrobienie zakupów dla starszej pani.
Warto pomagać. Dawanie daje większą radość niż branie.
A MY POLACY to potrafimy !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz